הרב שריקי משתטח על הציון (צילום: כיכר השבת) - כל מה שרציתם לדעת על הרמח"ל
הרב שריקי משתטח על הציון (צילום: כיכר השבת)

היום חל יום פטירתו של הרמח"ל - רבי משה חיים לוצאטו זצוק"ל אשר נולד בשנת תס"ז (1707) בפדובה שבאיטליה ונפטר בארץ ישראל בשנת תק"ו (1746). מנוחתו כבוד בטבריה, אצל התנא רבי עקיבא.

נראה שמי שבדורנו שם את כל עיתותיו ומרצו בכדי להאדיר ולהפיץ את תורתו של הרמח"ל הלא הוא הרב הנודע הרה"ג ר´ מרדכי שריקי שליט"א ששם לו למטרה עליונה להפיץ את תורת הרמח"ל - שמהותה מחשבת ישראל בכל גווניה: מוסר, קבלה, ספרות ואמונה.

הרב שריקי הוציא עד כה עשרות ספרים על הרמח"ל - מחקרים בתורתו תולדותיו, וכתביו - מוגהים מתוך כתבי יד ונוסף להם מפתחות והערות. בין השנים תשס"ד – תשס"ו הוציא הרב שריקי שלשה ספרים, והחשוב ביניהם הוא דעת תבונות של הרמח"ל עם פירוש אור השכל ונוסף לו ארבעה מאמרים/מחקרים בנושאי השקפה: תורת היחוד, הרע, ההנהגה וכו´. ספר אחר בצרפתית על פרשת השבוע ובירור נושאים באמונה ע"פ הרמח"ל L´essence de la Torah ובשנים שלאחר מכן הוסיף את סידור הרמח"ל ע"פ הכוונות שהנחיל לנו וליקוטים מכל כתביו על תכני התפילה: קרבנות , קטורת, אנא בכח, פסוקי דזימרה, שמע ישראל שמונה עשרה, וכו´ . במשך השנים יצאו הספרים: קל"ח פתחי חכמה, ואדיר במרום.

ציון הרמח"ל

מכון רמח"ל הוקם בשנת תשמ"ה בצרפת ובשנת תשנ"ד נחנך בית כנסת רמח"ל בירושלים שהינו בית כנסת היחיד בעולם שבנוי כדוגמת בית כנסת פאדובה שנחרב בשואה. הבית מתנוסס על שטח של 1200 מ"ר וארבע קומות המכילות: אולם, חדרי לימוד, משרדים, בית מדרש, מקווה ובית כנסת גדול כדוגמת בית כנסת פאדווה.

המכון הגדיל פעולותיו בשנים אחרונות על ידי שיעורים והרצאות בצירוף כמה תלמידי חכמים, כולם בוגרי ישיבות גבוהות וחלקם בעלי סמיכות ותארים אקדמיים. המכון החל גם בהפצת קלטות ו-mp3, שיעורים מוקלטים במסילת ישרים, דרך ה´, דעת תבונות, קל"ח פתחי חכמה, אדיר במרום ועוד. בדאגה לכלל, המכון יזם אחד מהפרויקטים הגדולים שלו והוא: מלך העולם, כדי להפיץ עיקר תורת היחוד - השלטון הבלעדי של האדון ב"ה במאורעות הזמן.

בית מדרש רמח"ל הוא חלק מבית כנסת רמח"ל ובו כולל אברכים ושיעורים קבועים של הלכה , עץ חיים, קל"ח פתחי חכמה, דעת תבונות, מסילת ישרים וכו´.

הילולא

לקראת ההילולא השנתית נוהג הרה"ג ר´ מרדכי שריקי כמידי שנה להוציא ספר חדש על תורתו של הרמח"ל, השנה יצא לאור בס"ד הספר "דרך-ה´"  עם הפירוש "דרך היחוד".

כמו כן נוהג הרב שריקי ביחד עם עשרות מתלמידיו תלמידיו ורבים אחרים לפקוד את ציונו הקדוש של הרמח"ל בטבריה, השנה נערכה העלייה לציון הקדוש כבר אמש כאשר במהלך כל הלילה נערכו תפילות עם כוונות מיוחדות ושיעורים ושיחות מתורתו של הרמח"ל שנמסרו על-ידי הרה"ג ר´ מרדכי שריקי שליט"א.

העליה לציון הסתיימה בתפילת שחרית עם הנץ החמה.

במשך היום מתקיימת מכירת ספרים בבית רמח"ל בירושלים - רחוב קצנלבוגן 73 הר נוף, בהנחה של 50%, כמו"כ בשעה 17:30 תימסר הרצאה בנושא: האמונה ותיקון העולם.

מי היה הרמח"ל?

הדמות הכבירה ורבת-פנים של רבינו משה חיים לוצאטו (רמח"ל), הרעישה בזמנו עולמות והרגיזה ממלכות. רבינו הרמח"ל נולד בשנת תס"ז (1707) בפאדובה אשר באיטליה ונפטר בעכו בכ"ו אייר שנת תק"ו.

ארבעים שנותיו הספיק להנחיל ירושה גדולה - כמאה ספרים וחיבורים על הקבלה, האמונה, המוסר, ההיגיון, השירה, ועוד. האישיות הנפלאה הזו, רבת הפנים, גילתה את סוד הנהגת העולם ותכליתו. רמח"ל חיבר את ספריו בסגנון הזוהר והאר"י, וגם בסגנון החוקרים - דרך השכל. הרמח"ל שהיה איש קדוש, נרדף בגלל גילוי מלאך-מגיד (בשנת תפ"ז) שגילה לו זוהר השני על תיקון העולם וגאולתו.

הדמות הכבירה ורבת-הפנים של הרמח"ל, הולכת ומצטיינת בדורנו כאיש האלוקים אשר בקע את השמים והורידם לארץ. תורת הרזין וחכמת התלמוד, מוסר והשכל ותורת השיר ומליצה, עיקרי האמונה ומחזות העלילה, הגות החקירה וכוונת התפילה - אלו הם הפנים של האיש המיוחד בעם שהרעיש עולמות והרגיז ממלכות.

חייו של הרמח"ל היו חיים של תבונה וקדושה. בכל רגע בחייו היה שרוי בהתבוננות ובייחודים עם האדון היחיד, ולפיכך זכה למה שרבים לא זכו. בגיל עשרים שנה (בשנת תפ"ז), כשהיה מייחד בשמות הקדושים, בעת ההתבודדות וההשראה, זכה לגילוי אליהו הנביא ונשמות עליונות אשר גילו לו רזין טמירין - זוהר תנינא, הוא זוהר השני, על סוד האחריתא - הגאולה השלמה. אם רבי שמעון בר יוחאי גילה את הזוהר הקדוש, את סוד הבריאה איך השתלשל ה"יש" מה"אין", גילה הרמח"ל איך ה"יש" - כל המציאות - חוזר ומתדבק באין סוף.

כשהתפרסם חלק זעיר מכתביו המופלאים בגאולה ובתיקון העולם, פרצה השרפה, ומלחמה גדולה וסערה לא נתנו לו מנוח עד שהוכרח לעזוב את איטליה בשנת תצ"ה (1735) לאמסטרדם. שם חיבר ספרים הרבה, ובתוכם ספרו הגדול במוסר ובחסידות: מסילת ישרים שמנהיג את בעלי הדעה האמיתית עד בוא קץ.

בשנת תק"ג (1743) עלה הרמח"ל לארץ ישראל, התיישב בעכו, ואחרי שלוש שנים עלה הט"ל (גימ´ 39 שנים שחי הרמח"ל) השמימה כשהוא משאיר לנו ירושה שאין לה קץ - אור הגנו"ז.

"אור חדש הופיע על פני תבל", התבטא הגאון מוילנא בקוראו מתורתו של הרמח"ל. תורה של "האחרית", תורה שמבררת לנו את "אמיתת האמונה - להבין כל מה שנברא או שנעשה בעולם, איך יוצא מן הרצון העליון, ואיך מתנהג הכל בדרך נכון מן האל האחד ב"ה, לגלגל הכל, להביאו אל השלמות הגמור באחרונה" (קל"ח פתחי חכמה, א, ביאור). "השלמות הגמור", פירושו - גילוי הייחוד לעיני כל חי; זו הייתה משאת נפשו של איש האלוקים.

אם בספרו הגדול מסילת ישרים נעשה הרמח"ל המנהל של האדם השלם, ב דעת תבונות וב דרך ה´ הוא הפך למדריך האמונה הודאית, בקל"ח פתחי חכמה ו אדיר במרום (ועוד), הרמח"ל נעשה האדריכל של ההנהגה האלקית.